لامپ روشنایی معابر که موجب حمله مرگبار تروریست به مردم اهواز شد

دانشمندان مدت‌هاست می‌دانند که نور فرابنفش می‌تواند پاتوژن‌ها را روی سطوح و در هوا و آب از بین ببرد. ربات های UV برای ضدعفونی اتاق های خالی بیمارستان، اتوبوس ها و قطارها استفاده می شوند.

لامپ های UV و لامپ روشنایی معابر در سیستم های HVAC عوامل بیماری زا را در هوای ساختمان از بین می برند. و لامپ های UV حشرات موجود در آب آشامیدنی را از بین می برند.

شاید شما نیز گرزهای UV، LED های UV و تصفیه کننده های هوا UV را دیده باشید که به عنوان گلوله های نقره ای برای محافظت در برابر ویروس کرونا تبلیغ می شوند.

در حالی که دهه‌ها تحقیق به توانایی اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن بسیاری از عوامل بیماری‌زا توجه کرده است، هیچ استاندارد مشخصی برای محصولات ضدعفونی کننده UV با توجه به ویروس کرونا وجود ندارد.

این محصولات ممکن است برای از بین بردن SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، کار کنند، اما ممکن است این کار را هم نکنند.

لامپ

من یک مهندس محیط زیست و متخصص در ضد عفونی UV هستم. در ماه مه 2021، من و همکارانم تصمیم گرفتیم تا به طور دقیق سیستم‌های مختلف UV را آزمایش کنیم و ببینیم کدامیک در از بین بردن یا غیرفعال کردن SARS-CoV-2 مؤثرتر است.

نور بر اساس طول موج – فاصله بین قله های یک موج نور – طبقه بندی می شود و در نانومتر اندازه گیری می شود. طول موج های UV بین 100 تا 400 نانومتر است – از نظر طول موج کوتاه تر از رنگ های بنفش در نور مرئی – و برای چشم انسان نامرئی هستند. با کوتاه شدن طول موج، فوتون های نور حاوی مقادیر بیشتری انرژی هستند.

طول موج های مختلف نور UV بهتر از سایرین برای غیرفعال کردن ویروس ها عمل می کنند و این بستگی به میزان جذب طول موج توسط DNA یا RNA ویروس دارد. هنگامی که نور UV جذب می شود، فوتون های نور انرژی خود را به پیوندهای شیمیایی ماده ژنتیکی منتقل می کنند و به آن آسیب می رسانند.

سپس ویروس قادر به تکثیر یا ایجاد عفونت نیست. محققان همچنین نشان داده‌اند که پروتئین‌هایی که ویروس‌ها برای اتصال به سلول میزبان و شروع عفونت استفاده می‌کنند مانند پروتئین‌های اسپایک روی یک ویروس کرونا – در برابر نور UV نیز آسیب‌پذیر هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.