زعفران سرگل نگین قائنات موجب خفگی 50 بیمار در یک روز گذشته شده است

زعفران با وجود اینکه استانداردهایی هم در دنیا و هم در ما وجود دارد، داروی بسیار گران قیمتی است، بنابراین تقلب و تقلب انجام می شود. در تواریخ نیز اسنادی در این باره وجود دارد.

دیوشوریدس و پلینیوس ترفندهایی را که با زعفران سرگل نگین قائنات ساخته شده است ذکر می کنند. در واقع گفته می شود که هیچ دارویی به اندازه زعفران در دنیا تقلب نشده است. به همین دلیل، کسانی که در قرون وسطی در آلمان و سوئیس به زعفران تقلب کردند، مجازات اعدام داشتند.

ترفندهایی که با زعفران درست می‌شود را می‌توان به صورت زیر فهرست کرد:

1- با قرار دادن سایر قسمت های گیاه در تپه زعفران گل Carthamus tinctorius ، کلاله Zeamaydis، ریزوم Curcuma longa، قارچ زرد یا کلاله زعفران را به زعفران کامل و پودر شده اضافه می کنند. ترفند با گلرنگ رایج ترین ترفند است. در کشور ما عمده محصولی که به عنوان زعفران در ادویه فروشی ها به فروش می رسد، گلرنگ آغشته به روغن است.

2- رنگرزی مواد آلی، الیاف گوشت، خوک، نشاسته، موم زنبور عسل، سیب یا سایر شربت ها و روغن ها. در بالا اشاره کردیم که موم زنبور عسل مورد استفاده ما است و بر صادرات زعفران ما تأثیر منفی می گذارد.

زعفران

3-مواد غیر آلی مانند گچ، سنباده، سولفات سدیم، ماسه ریز

4- استفاده مجدد از تپه های زعفران که با رنگ های شیمیایی رنگ آمیزی و رنگ آمیزی مجدد شده اند.

این محصول توسط 40 تولیدکننده در 11 روستا در زمینی به مساحت 37 دقایق کشت می شود و از یک دکر زمین در شرایط بهینه 0.5 کیلوگرم زعفران به دست می آید.

Safranbolu Safranı در سال 2010 با ابتکار فرمانداری منطقه ما و اتاق بازرگانان در موسسه ثبت اختراع ترکیه با شماره ثبت 144 با اخذ نشان جغرافیایی مبدا به ثبت رسید.

این گیاه فقط در Safranbolu کشورمان می روید. «جشن برداشت زعفران» همه ساله در آبان ماه برگزار می شود. تولید زعفران در ولسوالی ما توسط اداره کشاورزی منطقه و بنیاد همبستگی و معاونت اجتماعی فرمانداری ناحیه صفرانبولو حمایت می شود.

کتاب های زعفرانیه، دستور پخت زعفران و زعفران توسط انتشارات فرهنگ اتحادیه خدمات فرمانداری منتشر شد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.