دست زدن به پت ضایعاتی موجب تشخیص بیماری کرونا در افراد می شود

پلاستیک کاربردهای ارزشمند بسیاری دارد، ما به محصولات پلاستیکی یکبار مصرف معتاد شده‌ایم – با عواقب شدید زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و سلامتی.

در سراسر جهان، هر دقیقه یک میلیون پت ضایعاتی خریداری می‌شود، در حالی که سالانه بیش از پنج تریلیون کیسه پلاستیکی در سراسر جهان استفاده می‌شود. در مجموع، نیمی از پلاستیک تولید شده برای اهداف یکبار مصرف طراحی شده است فقط یک بار استفاده شده و سپس دور ریخته می شود.

پلاستیک ها از جمله میکروپلاستیک ها در حال حاضر در محیط طبیعی ما در همه جا وجود دارند. آنها در حال تبدیل شدن به بخشی از رکوردهای فسیلی زمین و نشانگر آنتروپوسن، دوران زمین شناسی کنونی ما هستند. آنها حتی نام خود را به یک زیستگاه میکروبی دریایی جدید به نام “پلاستیسفر” داده اند.

پس چگونه به اینجا رسیدیم؟ از دهه 1950 تا 1970، فقط مقدار کمی پلاستیک تولید می شد و در نتیجه زباله های پت پلاستیکی نسبتاً قابل مدیریت بودند.
با این حال، بین دهه 1970 و 1990، تولید زباله های پلاستیکی بیش از سه برابر شد که نشان دهنده افزایش مشابه در تولید پلاستیک است.

پت

در اوایل دهه 2000، میزان زباله‌های پت پلاستیکی که تولید می‌کردیم در یک دهه بیشتر از 40 سال گذشته افزایش یافت. امروزه ما سالانه حدود 400 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می کنیم.

ما شاهد روندهای نگران کننده دیگری هستیم. از دهه 1970، میزان تولید پت پلاستیک سریعتر از هر ماده دیگری رشد کرده است. اگر روند رشد تاریخی ادامه یابد، پیش‌بینی می‌شود که تولید جهانی پلاستیک اولیه تا سال 2050 به 1100 میلیون تن برسد.

ما همچنین شاهد تغییر نگران‌کننده‌ای به سمت محصولات پلاستیکی یک‌بار مصرف بوده‌ایم، اقلامی که قرار است پس از یک بار استفاده کوتاه دور ریخته شوند.

تقریباً 36 درصد از کل پلاستیک های تولید شده در بسته بندی استفاده می شود، از جمله محصولات پلاستیکی یکبار مصرف برای ظروف غذا و نوشیدنی، که تقریباً 85 درصد از آن به محل های دفن زباله یا زباله های غیرقابل تنظیم ختم می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.