تاریخچه پرورش عناب و خواستگاه آن

عناب (Ziziphus jujuba Mill.) که خرمای چینی یا عناب چینی نیز نامیده می شود، یکی از قدیمی ترین درختان میوه کشت شده در جهان است و از نظر اهمیت اقتصادی، اکولوژیکی و اجتماعی مهم ترین گونه در خانواده بزرگ جهان وطنی Rhamnaceae است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

تاریخچه استفاده و کشت آن را می توان به عصر نوسنگی، 7000 سال پیش، 1،2،3،4،5 ردیابی کرد. در سراسر چین پراکنده شده است، با سطح زیر کشت 2 میلیون هکتار و تولید سالانه بیش از 8 میلیون تن.

بیش از 90 درصد تولید عناب در شش استان سین کیانگ، هبی، شاندونگ، شانشی، شانشی و هنان متمرکز شده است.

در حال حاضر، یکی از اصلی ترین گونه های میوه کشت شده، مهمترین میوه خشک از نظر تولید، و منبع درآمد اصلی 20 میلیون کشاورز در چین است. باید گفت که قیمت عناب دارویی 1401 از عناب تازه ارزان تر است.

از 2000 سال پیش که عناب به کشورهای همسایه مانند کره و ژاپن معرفی شد، حداقل به 48 کشور جهان گسترش یافته است، کشت تجاری عناب در سطوح مختلف در چین، کره جنوبی، ایران، اسرائیل، ایالات متحده، ایتالیا، استرالیا توسعه یافته است.

کشورهای دیگر2،3،6،7،8. عناب در اراضی حاشیه‌ای خشک و نیمه‌خشک به دلیل استقامت و سازگاری فوق‌العاده آن در برابر خشکسالی و همچنین خاک بی‌ثمر و شور، اهمیت روزافزونی پیدا می‌کند و به دلیل مزایای بارز آن، شایسته است که به عنوان یک ابرمیوه برای آینده در نظر گرفته شود.
این مقاله به طور سیستماتیک ویژگی‌های خاص و مزیت‌های نسبی، پیشرفت‌های تحقیقاتی تاریخی و اخیر، و چشم‌اندازهای تحقیقاتی آینده را برای راهنمایی محققان و متخصصان کار بر روی عناب خلاصه می‌کند.

یک میوه فوق العاده برای آینده

یک گونه ابرمیوه برای آینده باید به طور همزمان نیازهای متنوع تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، بازاریابان، دولت ها و جامعه را برآورده کند.
به طور کلی، پرورش دهندگان درختان میوه ای را ترجیح می دهند که زود کشت می کنند، به سرعت به عملکرد بالا و پایدار می رسند و فشار آفات کم، مدیریت آسان، هزینه های کشت پایین و مزایای اقتصادی بالایی دارند.

مصرف‌کنندگان میوه‌هایی را دوست دارند که خوشمزه و مغذی هستند و با عالی ترین قیمت عناب خرمایی و نظر آنان را جلب نموده است.
بازاریابان میوه هایی را ترجیح می دهند که به راحتی از مناطق تولیدی قابل حمل بوده و دارای ماندگاری طولانی و بازارهای بزرگ باشند.

 • منابع:
  1. The historical and current research progress on jujube–a superfruit for the future
 • تبلیغات: 
  1. رونمایی از اولین ساختمانهای آینده در نمایشگاهی در چین!!
  2. دوربین مداربسته راز خیانت را فاش کرد
  3. به راحتی با گواهینامه رانندگی خود پاسپورت کانادا بگیرید
  4. دانستنی های روغن آرگان

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.